Z nových eurofondov pôjde na výstavbu diaľnic výrazne menej

Z nových eurofondov pôjde na výstavbu diaľnic výrazne menej

Ministerstvo pre investície zverejnilo, ako sa rozdelí ďalších 13 miliárd eurofondov, ktoré môže Slovenská republika čerpať do roku 2030. Najviac, 4 miliardy sa majú použiť na zelené investície, čo súvisí aj s vojnou na Ukrajine. Väčší balík financií bude napríklad použitý na energetickú obnovu domov.

Naopak, na budovanie ciest a diaľnic, pôjde menej zdrojov ako v minulosti. Celkovo sa na dopravu vyčlenili 2 miliardy, namiesto doterajšej sumy 3,3 miliardy. Mali by ísť napríklad na dokončenie kysuckej diaľnice D3 do Poľska a Česka a D1 na úseku Turany – Hubová.

V porovnaní s končiacim sa sedemročným obdobím dostane Slovensko z európskych fondov o 1,4 miliardy eur menej. V kohéznom fonde, čo je hlavný zdroj pre financovanie diaľnic, bude len 60 % doterajších zdrojov.

V novom období budú eurofondy smerovať do piatich oblastí:

  • Konkurencieschopnejšie a inteligentnejšie Slovensko: 1,89 mld. Eur
  • Zelenšie Slovensko: 4,23 mld. Eur
  • Prepojenejšie Slovensko: 2 mld. Eur
  • Sociálnejšie a inkluzívnejšie Slovensko: 3,25 mld. Eur
  • Európa bližšie k občanom: 404 mil. eur

Špecifickým cieľom je Fond na spravodlivú transformáciu: 441 mil. Eur.

V nových eurofondoch je na pokrokové projekty vyčlenených 1,89 miliardy. Aj v starom programovom období sme na tieto ciele dostali podobnú sumu. Keď sme ich však pre byrokraciu a korupciu nevedeli vyčerpať, presunuli sa na budovanie diaľnic.

Nové eurofondy už pôjdu podľa jednoduchších pravidiel, ktoré priniesol nový zákon o príspevkoch z fondov EÚ schválený parlamentom v marci tohto roka.

You May Also Like